FJK
Forsslund, Jonasson Tolv och Klingström – tre slipade musikvirtuoser bjuder åter in till musikfest.
På 1980-talet bildades musikgruppen FJK. De spelade flitigt på Stockholmsscener, bl a Pelikan, och ansågs vara förnyare av svensk visa. Det blev succé när FJK spelade på Skulefestivalen dit de återkom under ett antal år. FJK bjuder publiken på fantastisk musikalitet, briljant stämsång och med en repertoar bestående av klassisk visa, evergreens, covers och givetvis eget material. F – Anders Forsslund, sång och bas – Christer Jonasson, sång och gitarrer K – Mats Klingström, sång och gitarrer
Publiken får lyssna till gamla låtar som ”Fandango”, ” I rörelse”, ”Ormen” och givetvis även till nya låtar. Alla med glädje, själ, hjärta och musikalisk briljans som är ett varmt signum för FJK.
Övrig information
Bra att veta
Dynamos lokaler är tillgänglighetsanpassade. Ingång för rörelsehindrade från Tunnbindaregatan 37. Bilparkering på gatorna i närområdet.
Insläpp - 18.00
Biljettpris, ordinarie - 370kr
Biljettpris, medlem i Crescendo - 300kr
Biljettpris, medlem i SPF - 340kr
Biljettpris, studerande - 80kr